ЗМІ про "Козацьку Фортецю"

Сучасні літні табори пропонують «завантажувати» дітлахів корисними розвагами
Більшість організаторів дитячого відпочинку впевнена: діти сьогодні надто вже активні, тому й відпочинок їм потрібен відповідний. Засмагання на сонечку, купання та кілька екскурсій – усього цього замало, аби зацікавити на весь час перебування в таборі. І вже на третій – четвертий день хлопці й дівчата з більшою радістю пірнають у Всесвітню мережу, ніж у море чи річку. Зовсім інша справа, якщо табори пропонують поєднати фізичні навантаження з просвітницькими програмами. З-поміж різноманіття таких пропозицій можна вибрати те, що більше до вподоби вашій дитині…
Якщо дитячий табір усе-таки асоціюється зі спальними корпусами, їдальнею із запашною випічкою та дискотекою надвечір – ваш варіант, так би мовити, буде класичним. Однак незабутнім цей відпочинок може зробити.
… АКЦЕНТ НА ПРОГРАМІ
– В умовах фінансової кризи, коли більшість батьків не має зайвих грошей, ми вирішили запропонувати дітям не чудові побутові умови, а насичену спортивну й навчальну програми, – розповідає директор табору «Буковинське орлятко» Наталія Дембіцька. – Хлопці й дівчата в нас про побут не думають, а займаються творчістю. До обіду – десятки гуртків: стрільба з лука, фехтування, спортивне орієнтування, бейсбол, східні танці, створення вітражів, хоровий спів, айкідо, ікебана, не кажучи вже про всім звичні футбол, волейбол, баскетбол, шахи, караоке, малювання. Після обіду – загальнотабірні тематичні заходи: День моди – діти готують дефіле, День журналістики – пишуть есе, День театру – роблять постановку. А ввечері – обов’язково танці чи дискотека.
У кожному таборі можна знайти якусь цікавинку. Так, багато хто сьогодні пропонує вивчення англійської мови. В «Буковинському орлятку» іноземну можна підтягнути в одному із загонів табору – «Англійська Республіка», де вожатими є волонтери Корпусу миру. Серед київських дітлахів особливо популярний бейсбол, оскільки навіть у столиці цим видом не дуже й займаються, а тут є майданчик і спеціальний інвентар. Минулого року було багато охочих навчитися «нарізати» треки на уроках ді-джеїнгу.
– Це ще одна особливість нашого табору, – каже Наталія Миколаївна, – щоб усе було по-справжньому. Спеціалісти Чернівецької федерації зі спортивного орієнтування склали для нас табірну мапу. Коли приїжджав клуб фехтувальників, я попросила привезти абсолютно все: костюми, шоломи, прилади для фіксування уколів. Для бейсболістів бити й шоломи – як у професіоналів. Ми вважаємо, що діти мають бути зайняті весь день і даємо їм для цього все необхідне!
У ГОСТІ – ДО КОЗАКІВ

Діти живуть не в спальних корпусах, а у великих облаштованих наметах – куренях, до кожного з яких прикріплені дорослі: курінний та його помічник. У таборі і хлопці, й дівчата носять не звичні джинси, а козацький однострій – шаровари й червоні пояси (на свята ще й вишиванки). Зі страв діти можуть попробувати справжнього козацького кулешу, приготовленого за старовинним рецептом у казані на багатті. Взагалі, вся їжа тут проста, але корисна, бо меню розроблено дієтологом.
Особливість «Козацької фортеці» – це два окремих табори: для хлопців і для дівчат. Володимир Шерстюк зазначає: за давнім звичаєм виховувати дітей треба по-різному. Чоловіки навчають бути сильними і відважними хлопців, жінки прищеплюють шляхетність і витонченість дівчатам. У представниць прекрасної статі є окремі гуртки: вони виготовляють ляльки-мотанки, прикраси з бісеру, вивчають секрети лікарських трав і народних зачісок.
А ще всі обов’язково вправляються у стрільбі з лука, мистецтві бою «Гопак», навчаються плавати на справжніх човнах-довбанках і ходити під вітрилами козацьких чайок. Діти займаються й верховою їздою. Звісно, все залежить від здібностей, однак дехто до кінця зміни може навчитися і на ходу шапку із землі піднімати, і з одного боку коня на інший перескакувати. В цьому незвичному таборі немає дискотек, зате щовечора – збори біля ватри і перекази про славетних козаків. До речі, тут діти відпочивають від мобілок, планшетів і комп’ютерів, а з батьками спілкуються з таборових телефонів у визначений час.
Ще однією родзинкою табору є те, що він, так би мовити, не стоїть на місці. За десять років «фортецю» організовували і на Волині, і в Карпатах, і на березі Чорного моря. А цьогоріч на Черкащині – в серці історичного козацького руху.
БАЙДАРКИ ДЛЯ ЛЕДАЦЮЖОК?
Якщо у вашій родині підростає підліток, перші два варіанти таборів можуть і не зацікавити. Ну, переросла ваша дитина вік, коли так цікаво влаштовувати всім табором дефіле або сидіти біля ватри! Що ж, якщо хочеться нових вражень. Запропонуйте тинейджеру одну із дитячих екстрим-програм. Зрозуміло, ризикувати здоров’ям ніхто не пропонує. Проте пішохідні подорожі Кримом чи Закарпаттям, коли щодня ночуєш у палатці на новому місці – той ще екстрим для дітей, які звикли засинати щовечора в своєму ліжку.
Такий відпочинок має варіанти. Так, для дітей створюють більш комфортні умови, поселяючи в постійно розгорнутому таборі, а щодня влаштовують вело- або пішохідні прогулянки в горах. Також, живучи на одному місці, можна щодня відчувати екстрим, займаючись скелелазінням. Один із найважчих і водночас найлегших варіантів – спуск на байдарках. Найлегших – бо все спорядження пливе з тобою в човні й можна купатися, хоч десять разів на день! Найважчих – бо щовечора треба розгортати табір.
Звісно, такий вид відпочинку підійде фізично витривалим дітям. Однак кожен спортивний табір може запропонувати полегшену програму для новачків. А такий шанс випробувати себе сподобається багатьом дітям! Отже, обирайте табір і до смаку, і за своїми можливостями.
ЦІНА ПИТАННЯ
ЗА КОМФОРТ ТРЕБА ВИКЛАСТИ БІЛЬШЕ
Відпочинок – справа не дешева, скажуть дорослі й будуть праві! Проте завжди можна дібрати табір за своїми фінансовими можливостями. Перелічені нами види відпочинку належать до класу «економ». Якщо ви згодні пожертвувати певним комфортом, зате обираєте цікаві програми й туристичні маршрути, кілька тижнів у такому таборі обійдуться приблизно три тисячі гривень. Щоправда, доведеться витратитися на проїзд, а можливо, й оренду туристичного спорядження. Спальний мішок, рюкзак, дощовик та інші необхідні в поході речі можуть «потягти» у прокаті до півтисячі гривень. Бажаєте вивчати англійську? Приготуйтеся загалом викласти за відпочинок чотири – шість тисяч. Якщо ваш син чи донька не можуть обійтися без благ цивілізації, то за комфорт доведеться викласти п’ять – шість тисяч гривень.
ПОРАДИ БАТЬКАМ
ФЛЕГМАТИКОВІ ПРОПОНУЙТЕ ЛІПЛЕННЯ
Не всі діти люблять відпочивати в компанії однолітків. Відправляючи дитину вперше у табір, пам’ятайте: цей раз може стати останнім, незважаючи на всі ваші зусилля. Однак, якщо ви вирішили спробувати…
1. Поцікавтеся думкою дитини про бажаний відпочинок. Не спирайтеся на власний досвід. Наприклад, якщо вам у дитинстві подобалося в спортивних таборах, це не означає, що вашому флегматичному синові чи доньці вони припадуть до душі. Запропонуйте краще табір, де можна займатися малюванням, ліпленням, вивчати іноземну.
2. Порадьте дитині ще дорогою до табору знайти друзів. Саме в поїзді чи автобусі зав’язується більшість знайомств, які будуть підтримуватися й по приїзді на місце відпочинку. Якщо ваш малюк надто сором’язливий, попросіть вожатого допомогти йому на початку спілкування з однолітками.
3. Не забудьте чітко пояснити дитині, для чого в її похідній сумці лежать ті чи інші речі. Розкажіть, що одягати, коли холодно, йде дощ, для прогулянки лісом, як часто треба прати речі. Разом складіть перелік вмісту валізи і дайте його дитині з собою, аби вона нічого не забула забрати додому.
Олена СОЛОДОВНІК, «Освіта України» № 23
